Fas Alışveriş Rehberi

FAS’a gitmişken ne alalım?

Siz de öyle misiniz bilmem ama ben ne zaman yurt dışına çıksam evde bekleyenlere sevdiklerime hediye almak en büyük sıkıntım olur. Bunun 2 sebebi var. Birincisi alışveriş odaklı gezmiyor oluşumuz, 2.si de o dandik turistik eşyalardan nefret edip daha özgün ne alabilirim derdine düşmemiz. Tabi bir de kararsız bir insan olmamın da bunda payı büyük. Sonuçta çoğu yerden seyahatin sonunda artık çaresizlikten çantaya bir sürü magnet tıkıştırarak gelmişimdir. Ama Fas’ta yerel çarşı ve pazarlarda o kadar çok çeşit var ki hediye ya da hatıra eşya almam hiç zor olmadı. Fas’ta alışverişin 2 altın kuralı var bence birincisi her yerde sıkı pazarlık ikincisi de muhakkak birkaç farklı yer gezip fiyat ve kalite kıyaslaması yapmak.

Neyi nereden alalım?

Argan: Fas nesiyle meşhur deseler cevap argan olabilir. Eğer özel bir hediye almak istiyorsanız argan iyi bir seçim çünkü argan ağacı dünyada sadece Fas’ın güney bölgelerinde yetişen bir ağaç. Ardan hem mutfakta hem de kozmetikte kullanılıyor o yüzden alırken hangi amaçla aldığınızı belirtmenizde fayda var. Şişelerde yağı satıldığı gibi arganla yapılan şampuan, el kremi gibi birçok kozmetik ürün de bulabilirsiniz.
Agadir, Essouira ve bölgedeki küçük köyler Argan almak için ideal. Örneğin Tangier’den aldığınız bir argan yağı hem daha pahalı olacak hem de buralardan aldıklarınızdan daha kalitesiz olacaktır.

Mazı Ağacı ürünleri: Fas’tan alınan en popüler hediyelik eşyalardan birisi de mazı ağacından yapılan objeler. Kutu, tavla, satranç takımları vb. pek çok çeşit kaliteli ürün bulabilirsiniz.

Seramikler: Fas’ta el yapımı renkli seramik ürünleri her yerde görmeniz mümkün. Bir iki parça birşey almak istiyorsanız küçük mağazalardan alabilrsiniz ama mesela ben 12 kişilik bir sofra takımı alayım diyorsanız toptan satış mağazalarından almayı denemeniz daha uygun olacaktır. Aldığınız ürünleri yolculukta kırılmayacak şekilde paketletebilirsiniz.
Her şehrin kendine has bir rengi ve stili var ama Safi, Fez ve Meknes seramikleri ile ünlü şehirler.

Giyim-kuşam: Geleneksel deri babuşlar eskiden günlük giyimde kullanılamayacak otantik kıyafetler gibi görünse de artık bu tarz terliklerin moda olması ile birlikte trend giyim parçalarından oldu. Geleneksel kaftan Djellaba’da Fas’ta hem erkek hem de kadınların giydiği bir giysi ve bence yine dolabınızda fark yaratacak bir parça olabilir.

Deri ürünler: Fas’taki deri ürünler hala yüzlerce yıl önce nasıl yapılıyorsa öyle yapılmaya devam ediyor ve bu yüzden de çok özel. Fez’deki tabakhaneler en çok ziyaret edilen ve fotoğraflanan yerlerden biri. Çantadan, sandaletlere ve pufa kadar birçok şey var deriden yapılan. Deri ürünlerin fiyatı da derinin türüne göre değişiyor, Deve, inek, koyun ve keçi derisinde ürünler bulmak mümkün. Eğer özellikle istediğiniz bir tasarım varsa Fas’ta bunu yaptırmanız da çok daha kolay olacaktır gösterebileceğiniz örnek bir fotoğrafınız olması yeterli.
Fez, Marakeş ve Rissani deri ürün alışverişleriniz için en iyi yerler.

Fenerler: Her baktığınızda sizi Fas’a geri götürecek bir eşya; Fas’a özgü tasarım fenerler. Her renk, her çeşit, her boyutta fener bulmak mümkün. Eğer bu fenerlerden alacaksanız her ne kadar taşıması biraz daha zor olsada daha ağır metallerden yapılanları tercih etmenizi öneririz çünkü hafif olanlar genelde alüminyumdan yapılıyor ve bavulunuzun içinde eğilip bükülmesi oldukça muhtemel. Ayrıca çok daha hızlı renk değişimi ya da paslanma gibi problemler yaşayabilirsiniz. Bu kadar özel bir parça almışken bence kaliteden ödün vermeyin.

Müzikal enstrümanlar: Fas’ta yerel ve araplardan esinlenmiş müzik aletleri bulabilirsiniz. Güney Fas’ın ünlü Gnawa müzisyenleri müzikal enstrümanlardan birçok çeşit sunuyor. Ülkenin her yerinden ud satın alabilirsiniz ama Gnawa enstrümanları için güney kıyılarında ya da daha otantik enstrümanları Sahara’da bulabilirsiniz. Küçük ebatlardaki darbuka benzeri vurmalı çalgılar hediyelik olarak ideal. Marakeş, Essaouira ve Sahara yakınlarındaki köyler bu tip müzik aletlerini almak için ideal yerler.

Baharat ve kuruyemişler: Boğazına düşkün biri olarak benim kendimden geçtiğim konu bu oldu.O baharatçılardaki rengarenk baharatlar ve mis gibi kokular arasından Türkiye’de bulamayacağım ya da daha ucuza bulabileceğim baharatları seçmeye çalıştım. Safran ve Fas’a özgü bir baharat karışımı olan Ras el Hanut alabileceğiniz güzel alternatifler.

Sepetler: Dekorasyonda moda olması ile birlikte sepetler artık dekoratif ürün satan hemen her mağazada bulunabiliyor ama fiyatları da oldukça yüksek. İşte Fas çarşılarında yerlere saçılmış sepetleri uygun fiyata almak mümkün.

Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için çerez politikamızı ve kişisel verilerin korunması sayfalarını inceleyebilirsiniz.