İtalya’da Arabayla Seyahat

İtalya’da Arabayla Seyahat Ederken Bilmeniz Gerekenler

Kuzey İtalya’da Torino’dan başlayıp Roma’da sona eren tatilimizden sonra İtalya’da arabayla seyahat ederken bilmenizde fayda olacak şeyleri biz ettik siz etmeyin demek için bu yazı da toparladık:) Umarım faydalı olur

Araç kiralama:
Torino’da uçaktan inip doğruca aracımızı teslim almaya gittik. Ödemesini yapmıştık ama teslim alırken oluşabilecek herhangi bir hasara karşılık kredi kartından 2000 EUR depozito çekmeleri gerektiğini söylediler. Rezervasyonu yaptıran arkadaşımızın kredi kartında böyle bir limit olmadığı için başka birimizin kartını vermek istedik ama kabul etmediler çünkü rezervasyonu yapan kişi, kredi kartı sahibi ve sürücünün aynı kişi olması gerekiyormuş. Tabi bu bilgiler de araç kiralanırken o hiç okumadığınız upuzun yazıların içinde bir yerde belirtiliyormuş ama biz tabiki de hiç okumamışız.
Rezervasyon ismini değiştirmek istediğimizde ise bunun için çağrı merkezini aramamız gerektiğini belirttiler. Bizim hatlarımızdan çağrı merkezine bir türlü ulaşamayınca binbir rica ile görevliye aratabildik ve rezervasyon ismini değiştirdik.Türkiye’de olsak 2 dk’da halledilebilecek bu iş söz konusu insanlar kuralcı Avrupa’lılar olunca 45 dk. kdr sürdü. O yüzden arabanızı kiralarken, sürücü ismini belirlerken kredi kartında depozito çekilebilecek yeterli limit olan bir kişiyi seçmeniz önemli.

Park meselesi
İtalya’da road trip yapacaksanız araba park etmenin de bir maliyeti olacağını hesaba katmanız gerekiyor. Şehirlerde mavi çizgilerle belirlenmiş alanlara ziyaretçiler arabasını park edebiliyor. Bu alanlar akşam 8, sabah 8 arası ücretsizken diğer saatler için saat başı 1,5 EUR gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Tahmini park süresine göre yakında bulunan makinelere paranızı atıp bir fiş alıyorsunuz. Fişin üstünde saat kaça kadar ödeme yaptığınız yazıyor. Bu fişi arabada görünebilir bir yere koymanız yeterli. Biz bazı yerlerde tahminimizden uzun süre kaldık ve ceza yedik (25 EUR) Oldu da ceza yerseniz bankalara veya postanelere ödeme yapabilirsiniz.
Arabanızı otoparklara park edecek olursanız da günlük park ücretleri 20-30 EUR arası değişiyor. Floransa’da kaldığımız süre boyunca arabayı hiç kullanmayacağımız için arabayı otoparka bırakmayı tercih etmiştik.

Otobanlardaki ücretli geçişler
Otoban ücretleri için kartla geçiş yapılan gişelere değil fiş alıp ödeme yapılan gişelere girmeye dikkat etmeniz gerekiyor. Ödeme yapılan gişelerde bazen bir görevli bulunuyor ama bazen de bir makineye kredi kartı veya bozuk para ile ödeme yapmanız gerekiyor. Biz bir keresinde bozuk paramız yetişmeyince kredi kartıyla ödeyelim dedik ama kartımızı da kabul etmedi. Yardım tuşuna basarak bir fiş alıp daha sonra fişte belirtilen yere ödememizi yaptık. Yani otobanda yolculuk edecekler gişe görevlisi bulunmaması ihtimaline karşılık yanlarında muhakkak yeteri kadar bozuk para bulundurmalı.

Benzin
İtalya’da her benzincide bir görevli bulunmayabilir. Makinelere ödemenizi yapıp kendi yüklemenizi yapıyorsunuz. Makinelerin kredi kartınızı kabul etmemesi ihtimaline karşı yanınızda nakit bulundurmanızı tavsiye ederim.

Trafik cezaları
İşte bu bizim hiç öngöremediğimiz bir masraf kalemi oldu. Eve döndükten sonra bile araç kiralarken kullandığımız kredi kartından kesilen birçok ceza oldu. Bu cezaların kağıtları da ara ara evimize posta yolu ile ulaştı. Kabus gibiydi gerçekten tam bitmiştir herhalde artık diyoruz hop eve bir ceza daha geliyor:) Ben bu kredi kartından kesilen cezalardan kurtulmak için kartını iptal eden gözü kara insanlar tanıyorum:) ama tabi ki bunu tavsiye etmem sonraki Avrupa ülkesi girişlerinizde sicilinizi kötü etkileyebilir. O yüzden trafik kurallarına, hız limitlerine uymaya özen gösterirseniz iyi olur.

Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için çerez politikamızı ve kişisel verilerin korunması sayfalarını inceleyebilirsiniz.