Amalfi kıyılarında arabayla seyahat için 10 ipucu

Daha önce Kuzey İtalya’da yaptığımız arabalı seyahat sonrası İtalya’da arabayla seyahat ederken bilinmesi gerekenleri yazmıştım ama Amalfi için ayrıca yazmam gerekti çünkü trafik ve park etme kuralları gibi şeyleri bilmek yetmiyor burası için. İşte Amalfi kıyılarında bir yolculuk için ipuçlarımız

Doğru arabayı seçin – ne kadar küçük o kadar iyi

Amafi kıyılarında yollar oldukça dar ve park olanakları kısıtlı bu da büyük bir arabayla seyahat etmeyi dezavantajlı hale getiriyor. O yüzden araba kiralarken mottonuz ne kadar küçük o kadar iyi olmalı. Araba ne kadar küçük olursa etrafta dolaşmak o kadar rahat olacaktır.

Gönlümü isterdi ki bir mini cooper veya klasik bir fiat italyan arabası kiralayabilelim ama tabi valizlerimizi sığdırabileceğimiz bir araba gerekiyordu. Bu şartlarda mümkün olan en küçük araba bir BMW 116 ve Peugeot 208 oldu. İkisi de oldukça kullanışlı ve kullanması keyifli arabalardı.

Bir navigasyon sisteminiz olduğundan emin olun

Araba kiralarken yön duygusu ve harita okuma becerileriyle övünen bir arkadaşımız navigasyona ekstra para vermeyelim diye itiraz etmişti ama o virajlı yollarda haritadan yol takip etmek kesin mide bulantısı yapardı dedik. Ayrıca bütün yollar o kadar güzel manzaralara bakıyorsunuz ki sadece sürücü değil arabadaki hiç kimse gözünü yoldan ayırmak istemeyecektir.

Zamanlama önemli – yoğun trafik saatlerine dikkat

Eğer seyahatiniz yol çilesine dönüşmesin istiyorsanız yola çıkacağınız tarihleri iyi planlamalısınız. Özellikle de turistin en yoğun olduğu yaz aylarında Amalfi’de araba kullanmak tam bir çile haline gelebilir. O yüzden seyahatinizi yaz aylarında değil Eylül ortaları hatta Ekim başlarından Mayıs ayına kadar planlarsanız trafik sıkışıklığından kurtulursunuz ama tabi denize girelim güneşlenelim istiyorsanız çok da kış aylarına kalmamak lazım.

Tıkalı veya tek şeritli yollara dikkat

Amalfi yolları 4 şeritli bir otoban değil. Tek yön gidiş tek yön dönüş oldukça dar ve virajlı yollar ve bu yollarda bazı saatlerde trafik sıkışıklığı meydana gelebiliyor. Her ne kadar doğru bir planlamayla bu sıkışık saatleri atlatabilecek olsanız da arada beklenmedik sıkışıklıklar da yaşanabiliyor. Yol çalışması, yolda sıkışıp kalan tecrübesiz şoförler, aynı anda geçiş yapamayan 2 geniş aracın karşı karşıya gelmesi veya kazalar buna sebep olabiliyor.

Bazı yollar ya da yolların bazı kısımları tek şeritli olabiliyor. Başka bir deyişle sadece tek bir aracın geçebileceği genişlikte olabiliyor. Bu tür yollarda ya bir trafik ışığı ya da bir trafik polisi araçların sırayla geçişini sağlıyor. Bu yüzden de bir virajı döner dönmez birdenbire araç kuyruğu ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle de Amalfi’de araba kullanırken bu tür sürprizlere hazırlıklı olun ve hızınızı aniden yavaşlamaya hazır bir seviyede tutun.

Bu yollarda araba kullanmak için tecrübe şart

Şimdiye kadar anlattıklarımızdan zaten anlamışsınızdır ama biz yine de söyleyelim; Amalfi yolları acemi ya da panik şoförlere göre değil. Mesela ben 15 yıldır araba kullanıyorum acemi değilim ama beni en tedirgin eden yollar dar, virajlı ve bir kenarı uçurum olan yüksek yollardır. Yani Amalfi’de araba kullanmak benim için tam bir kabus olabilirdi. Allahtan bu görev bana düşmedi. Yani arabayı iyi kullanmanın yanı sıra bir de zor durumlarda, örneğin o dar yollarda karşıdan bir otobüs geliyorsa, stres olup saçmalamamak lazım:)

Düşüncesizce araba kullanan, hız limitlerine uymayan ya da öfkelenmeye yatkın kişiler de diğer her yerde olduğu gibi Amalfi’de de direksiyona geçmemeli.

Sigorta yaptırmayı ihmal etmeyin

Amalfi’deki çoğu arabanın üzerinde çizikler, göçükler ya da kırık aynalar görebilirsiniz. Her ihtimale karşı sigorta yaptırmanızda fayda var.

Amalfi kıyılarında araba kullanma kültürü

Amalfi kıyılarında araba kullanmanın en güzel yanlarından biri bu zorlu koşullarda araba kullanmaya çalışan yabancılara yerel halkın oldukça anlayışlı ve yardımsever davranması. Tabi bazen, örneğin Napoli’de kornaya asılan ya da arabanın içinden bağırığ çağıran şoförlere de rastlamak mümkün. Yine de kendinizi zor bir durumda bulduğunuzda yardımınıza koşan birileri muhakkak oluyor.

Diğer şoförlerin yönlendirmelerini dikkate alın
Bu dar yollarda her gün ustalıkla direksiyon sallayan otobüs şoförlerine özenmemek elde değil. Yollar bazı yerlerde öyle dar ki bazen 2 araba bile geçerken zorlanıyor düşünün ki böyle bir yerde bir otobüsle karşılaştığınızı. En usta şoförün bile alnından terler süzülebilir.
Böyle durumlarda otobüs şoförünün size verdiği talimatlara dikkat edin. Genelde el işaretleriyle net yönlendirmeler yaparlar ve geçip geçemediğinizi sağınızda solunuzda mesafe olup olmadığını kontrol edebilmenizi sağlarlar. Unutmayın onlar bu yolların fatihi

Kornalara dikkat
Dönemecin sonunu göremeyeceğiniz kadar dar virajlardan dönerken otobüsler eğer yanyana geçemeyecekseniz geldiklerini korna çalarak bildirirler. Virajları dönerken kulaklarınızı 4 açın ve yol kenarına mümkün oldukça yaklaşın.

Selektör yakanlara dikkat
Selektör yakmak bir çeşit iletişim aracıdır. Karşıdan gelen araçlar sizi uyarmak için kullanabilir. Birisi karşıdan size selektör yakıyorsa daha dikkatli olun fark etmediğiniz birşeyler olabilir.

Park ustası olun

Park etmek Amalfi kıyılarında araba kullanırken yaşayacağınız en büyük zorluk olabilir. Park olanakları kısıtlı kapalı otopark sayısı bir elin parmaklarını geçmez o yüzden genelde yol üzerinde boş bulduğunuz yerlere park etmeniz gerekecek. Bu da gelişmiş paralel park becerileri anlamına geliyor. Aynı zamanda aracınızı park ettikten sonra muhakkak aynalarınızı içe katlamalı ve aracın içinde değerli eşya bırakmamalısınız.

Amalfi kıyılarına gitmeden önce deponuzu fulleyin

Çoğu turist arabasını havaalanında kiraladığı için Amalfi kıyılarına yaklaştığınızda deponuzu yeniden doldurmak iyi bi fikir olabilir çünkü kıyı boyunca yer alan benzinliklerde benzin örneğin Autostrade del Sole’deki bir benzincidekine göre daha pahalı.

Yükseklik korkunuz varsa güneyden kuzeye doğru araba kullanın

Dik uçurumlar, alçak korkuluklar yükseklik korkunuz varsa size pek iyi gelmeyebilir. O yüzden böyle bir durumda Amalfi kıyılarının güneyinde Salerno’dan kuzeye Positano ve Sorrento’ya doğru ilerlemenizi tavsiye ederiz. Böylece arabayı kullanırken yolun iç tarafına doğru oturmuş olur yükseklikten kaçınmış olursunuz. Hem diğer koltuklarda oturan yolcular da manzaranın tadını daha iyi çıkarmış olurlar.

Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için çerez politikamızı ve kişisel verilerin korunması sayfalarını inceleyebilirsiniz.