Gezi Rehberi – Romanya

Transfăgărășan yolu ve çok daha fazlası

Burası sizi sadece A noktasından B noktasına götüren bir yol değil. Araba kullanmayı severlerin çok iyi bildiği meşhur Top Gear programı tarafından dünyanın en iyi yolu seçilen ve dünyada araba kullanmak için en güzel 10 yol arasında gösterilen bu yolu geçmek bile ayrı bir seyahat deneyimi. Sadece bir yoldan geçmiş olmuyor aynı zamanda Romanya’da muhakkak görülmesi gereken bazı yerleri görmüş, deneyimlenmesi gereken bir şeyi de yapmış oluyorsunuz.

Öncelikle yolun hikayesini anlatalım. Romanya’nın diktatör lideri Çavuşesku bu yolu herhangi bir Sovyet istilası durumunda askeri malzemeleri taşırken Karpat’ları hızlı bir şekilde geçebilmek amacıyla yaptırmış ama hiçbir zaman bunun için kullanılması gerekmemiş. Yol yapımında kullanılan 6.500 ton dinamit, 3,8 milyon metrekare kesilen dağ, ölen 40 asker ve ülke ekonomisine getirdiği büyük yük nedeniyle inşaası sırasında oldukça tepki çeken yol artık turistlerin ve sürüş meraklılarının uğrak yeri.

90 km’lik Transfăgărășan Yolu gerçekten de farklı bir sürüş deneyimi yaşatıyor. Yol 180 derecelik keskin virajlar, tüneller, viyadükler ve köprülerle dolu bir mühendislik harikası. Yol boyunca muhteşem dağ manzaraları var o yüzden de bütün yolu bitirmek 50 km’lik bir hızla çok daha kısa sürebilecekken fotoğraf molaları ve manzarayı izlemeye doyamadığımız için yaklaşık 5 saat sürdü.

Almanlar tarafından yapılan Transalpina’dan sonra Romanya’nın en yüksek irtifalı yolu olma özelliğine de sahip olan yol Ekim ayından Haziran sonuna kadar kış koşulları nedeniyle kapalı. Zaten yolun başında açık ya da kapalı olduğunu gösteren bir tabela da var. Eğer DECHIS yazıyorsa yol açık demektir ki bu da Temmuz başlarından ekim ayı sonlarına kadar olan süreye denk geliyor.

Yolu baştan sona zirveye kadar çıkıp inmek bile çok güzel ve doyurucu bir deneyim ama yine de yol üstünde hem dinlenmek hem de gezmek için durabileceğiniz yerler var. Küçük bir kasaba olan Curtea de Arges, Kont Dracula olarak da bilinen Vled Tepes’in yaladığı Poeinari Kalesi’ne ev sahipliği yapan Arefu köyü, Vidraru baraj gölü, zirveden inişe geçtiğinizde muhteşem Balea gölü ve son olarak Sibiu.

Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için çerez politikamızı ve kişisel verilerin korunması sayfalarını inceleyebilirsiniz.