Doğanın Her Tonu Azorlar’da

Portekiz’e bağlı 9 adadan oluşan Azor adaları Atlas Okyanusu’nda yer alıyor. Adalar kendi arasında konumlarına göre üçe ayrılıyor : Kuzeybatıda Flores ve Corvo; merkezde Fayal, Pico, Sao Jorge, Graciosa ve Terceira (3. ayak basılan ada olduğu için üçüncü anlamına geliyormuş); güneydoğuda ise São Miguel ve Santa Maria. Volkanik patlamalar sonucunda oluşmuş bu 9 ada da tam bir doğa harikası. Gezerken yeşile, maviye doğanın her rengine doyacaksınız. Bu 9 ada içinde yaşayanlarıyla, yaşam tarzıyla ve doğal güzellikleriyle de birbirinden ayrılıyor. Her ada kendine ait bir renkle anılıyor ve her adayı gezdiğinizde bunun nedenini anlayabilirsiniz.

Sao Miguel- Yeşil Ada

Yemyeşil ormanları, çay tarlaları ve botanik bahçeleri ile yeşilin hakkını veren bu ada ayrıca Azorlar’ın en büyüğüdür dolayısıyla en turistik olanıdır. En büyüğü dediğimiz bu adanın bir ucundan diğer ucuna arabayla 1 saatte gidebilirsiniz. Adada bulunan Gorreana Çay tarlası Avrupa’daki en eski ve tek çay yetiştirilen yerdir.Buradaki çay toplama aktivitelerine katılabilir ya da en azından çayını deneyebilirsiniz. Adadaki volkanik taşlarla dolu, termal denize girmek de eşsiz tecrübelerden ama akşam 7’den sonra su kaynamaya başladığı için o saatte sudan çıkmış olmaya dikkat etmek gerek. Visto do Rei’deki manzara izleme noktasından yeşille mavinin buluştuğu Caldeira des Sete Cidades volkanik gölünün manzarasıyla büyülenebilirsiniz. Adada ananas yetiştirilen cam seraları ziyaret etmek de farklı bir tecrübe. Bu seraları ücretsiz ziyaret edebilir ve ananas yetiştiriciliği ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Pico – Gri Ada

Pico adasının Gri Ada dışındaki bir diğer takma adı da Dağ Adası ve ikisi de adanın batısında bulunan Pico Volkanik adasından esinlenilerek koyulmuş isimler. Siyah kıyı şeridindeki kaya oluşumları ve volkanik patlamaların ardında bıraktığı gri bazalt kayalar adanın gri renkle anılmasına sebep olmuş. Ada aynı zamanda şarap ve likör üretimi ve bahçecilik endüstrisi ile öne çıkıyor. Bu adaya gelmişken Pico dağına tırmanmayı deneyebilir, UNESCO Dünya Mirası listesine girmiş üzüm bağlarında gezip, şaraplarından deneyebilir, mağaralar ve tünellerden oluşan dev bazalt kayalıklarını, Arcos do Cachorro’yu ziyaret edebilirsiniz.

Terceira – Leylak Adası

Bütün Azor adalarında ortancaları göreceksiniz ama Terceira özellikle leylak rengindeki ortancaları ile anılır. Bu adada yolunuz üzerinde görebileceğiniz volkanik göllerde yüzebilir, UNESCO Dünya mirası listesinde yer alan Angra de Heroismo kentini gezebilir, kükürt mağarası bölgesini dolaşabilir ya da belki uygun bir tarihte boğa güreşlerini seyredebilirsiniz. Merak etmeyin buradaki boğa güreşlerinde boğalara zarar verilmiyor çok daha farklı bir hikayesi ve geleneği var.

Santa Maria – Sarı Ada

Adaya ismini veren sarı renkli çiçeklerdir. Adanın kırsal kesimindeki yamaçlarda yetişen bu çiçeklerin adı giestas’tır. Bu ada Sao Miguel adasına en yakın adadır. Yaz aylarında Sao Miguel’den bu adaya 3 saatte geçmek mümkün. Adalar içinde en güzel kum ve en ılık su da burada bulunuyor. O yüzden deniz, güneş, kum keyfi yapmak isteyenler için ideal.

Flores – Pembe Ada

Portekiz’den en uzakta bulunan Flores tam bir çiçek bahçesidir ve bunlardan en göze çarpanı ortancalardır. Ada diğerlerine göre daha çok yağış aldığı için diğerlerinden daha da yeşil ve bereketlidir. UNESCO tarafından biosfer rezervleri koruma listesine alınmış olan ada bu özelliğiyle en çok turist çeken adalardandır.  Adada gezerken serbestçe dolaşan ineklere rastlıyorsunuz. Fotoğraf makinenizle birbirinden güzel kareler çekebileceğiniz doğa severler için ideal bir ada.

Faial – Mavi Ada

Faial Adasının Mavi ada olarak anılmasının 2 sebebi vardır. Birisi adada yetişen mavi ortancalar diğeri ise adanın denizcilik tarihi. Her yıl Ağustos ayında Semano do Mar Festivali’yle bir hafta boyunca adanın denizle olan bağı ve tarihini vurgulayan bir kutlama yapılır. Yerel halk mavi ada onuruna bu festival boyunca ev ve iş yerlerini mavi objeler asarlar. Ada aynı zamanda dalış ve balina izlemek için de en çok tercih edilen adadır.

Sao Jorge – Kahverengi Ada

Sahillerindeki kayalık uçurumlar ve fajãs adı verilen sahil boyunca lav akışlarıyla oluşmuş olan platformlar nedeniyle bu adada kahverengi renk ön plana çıkıyor.  Tam bir doğa harikası olan bu adada teknolojiyle bütün bağınızın koptuğu doğa turlarına katılabilirsiniz.

Graciosa – Beyaz Ada

Diğer adalara göre daha yumuşak hatlara sahip olduğu için bu adaya Beyaz Ada denmiştir. Adanın asıl ismi Graciosa da Portekizce’de zarif anlamına gelmektedir. Eğer şansınız yaver giderse kalan son birkaç Azorlar cüce eşeklerini bu adada görebilirsiniz. Santa Cruz’dan kalkan balina izleme turlarına da katılabilirsiniz. 

Corvo – Kara Ada

9 adanın en küçüğü olan Corvo adası ismini kargadan alır. Siyah ada isminin adanın lavla kararmış toprağından ve sınırları belirlemek için kullandıkları kayalardan ya da harita üzerinde yüz ölçümünün küçük olması nedeniyle küçük bir siyah nokta gibi görünmesinden geldiğine inanılır.  Bu adadaki Caldeirao kraterine  yürüyüş yapmadan dönmemelisiniz. Kuşların göç zamanı olan Ekim-Kasım aylarında ise kuş gözlemciliği için ideal.

Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için çerez politikamızı ve kişisel verilerin korunması sayfalarını inceleyebilirsiniz.