Meksika’da Araba Kullanmak

Meksika’da araba kullanmadan önce bilmeniz gerekenler

Meksika’da araba kullanmak kulağa tehlikeli gelebilir ama aslında trafik birçok ülkedekinden farklı değil, en azından Yucatan bölgesinde biz pek bir fark göremedik. Biz her gittiğimiz ülkede arabayla seyahat etmeyi tercih edenlerdeniz çünkü kendi özel aracımızla gezmenin bize sağladığı esneklik ve özgürlükten vazgeçemiyoruz.Yolda ilginç birşey gördüğümüzde kenara çekip manzaranın tadını çıkarıyoruz, merakımızı uyandıran yollara sapabiliyoruz, turistik yerleri en yoğun olduğu saatler dışında gezebiliyor ve sadece kendi ilgi alanımıza göre yerler seçebiliyoruz. Meksika’daki seyahatimiz de en keyif aldıklarımızdan biriydi. Şimdi bu yazımızda burada arabayla seyahat ederken bilmenizde fayda olan şeyleri derledik.

Kasislere dikkat!

Yolların çoğumda oldukça yüksek kasisler bulunuyor. Kasislerden yüksek hızla geçmeniz arabaya hasar verebilir. Yol kenarlarında kasisleri gösteren uyarı işaretleri oluyor. Sarı üzerine siyah yazılarla “tope” yazan bir levha görürseniz yavaşlayın.

Sol sinyal neden yanıyor?

Önünüzdeki araçlar sola sinyal veriyorsa bu yolun sollama için müsait olduğu anlamına geliyor ama bazen düşük hızl seyahat eden araçların sol sinyallerini sürekli açık tuttukları da oluyor o yüzden siz yine de yolu kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Eğer siz de aracınızı yavaş kullanacaksanız sol sinyalinizi açık tutabilirsiniz.

Yollar ücretli mi değil mi? işte bütün mesele bu

Yucatan bölgesindeki çoğu yol ücretsiz ama bazı yollarda araç kullanmak için ödeme yapmanız gerekebilir. Örneğin Cancun’dan Merida’ya en kısa yoldan gitmek isterseniz ücretli yola girmeniz gerekir. Ücretsiz yollardan gitmek isterseniz önce güneyde Tulum’a doğru gidip sonra Coba çıkışından çıkmanız gerekir ki bu da yolunuzu uzatacaktır. “Libre” ücretsiz “cuota” ise ücretli anlamına gelir.

Bizim başımıza gelmedi ama bazı turistler ücretsiz yollarda durdurulup geçiş ücreti ödemeleri gerektiğinin söylendiğini bildirmiş. Unutmayın cuota yani özel yollarda araba kullanmadığınız sürece ödeme yapmak zorunda değilsiniz.

Benzin alırken uyanık olun

Yucatan bölgesinde her yerde bir benzinlik bulabilirsiniz bu konuda bir sıkıntı yok ve aynı Türkiye’deki gibi benzincideki görevliler dolduruyor benzini. Yine de dikkatli olmanızı gerektiren dolandırıcılık vakaları olabiliyor. Bunlardan en sık rastlananı benzin pompasını sıfırlamamak oluyor. O yüzden benzin doldurulmaya başlamadan önce pompanın sıfırlandığını kontrol edin. Zaten bu nedenle benzincilerde de pompayı kontrol etmenizi hatırlatacak uyarı levhaları bulunuyor.

Meksika’nın yolları aynı hayat gibi, engebeli, sürprizlerle dolu.

Meksika’daki yollar her zaman asfalt dümdüz yollar değil aksine toprak ve girintili çıkıntılı yollar oldukça yaygın. Bu yollarda lastiğinizin inmesi ve değiştirmek durumunda kalma ihtimalinizin olduğunu unutmayın. O yüzden kiraladığınız araçta yedek lastik ve lastik değiştirmede kullanabileceğiniz aletlerin olduğundan emin olun.

Bizim de lastiğimizi değiştirmemiz gerekti ve ardından da bir tamirci bulmamız sadece 10 dakikamızı aldı. Meksika’da son derece olağan bir durum olduğu için prosedürler çok hızlı ilerliyor.

Gece karanlığında farlar her şeyimiz.

Belli başlı ana yollar dışında kalan bütün yollar güneş battı mı zifiri karanlık olabiliyor çünkü yol aydınlatması yok. O yüzden de farlarınızın düzgün çalıştığından emin olun. O karanlıkta çukurları kasisleri fark etmek zor olabilir. Bir de Yucatan bölgesinde ormanlık alanla yol arasında neredeyse hiç mesafe yok. O yüzden de aniden ormandan bir hayvan çıkması durumunda önceden farkedemeyebilirsiniz. Hızınızı bu tür durumlara karşı hazırlıklı olacak şekilde ayarlamanızda fayda var.

Acil durumlara karşı hazırlıklı olun.

Araç kiralanan yerden acil durumlarda 7/24 arayabileceğimiz bir telefon vermişlerdi. Lastiğimiz patladığında bu numarayı aramayı denedik ama yanıt alamadık. Hatta bazı yerlerde telefon hiç çekmiyor. O yüzden bir aksaklık yaşanması ihtimaline karşı hazırlıklı olmakta fayda var. Mesela lastik değiştirmeyi biliyor musunuz? Yanınızda su bulunuyor mu? Bir iki kelime de olsa İspanyolcanız var mı? Eğer cevabınız hayırsa en azından geceleri araba kullanmamaya çalışın derim.

Acil durumlara karşı hiçbir hazırlığınız olmasa bile yerel halk tam bir kurtarıcı olabiliyor. İspanyolca bilmeseniz bile hiç değilse birkaç kelimeyle tarzanca iletişim kurabilmek bile faydalı.

Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için çerez politikamızı ve kişisel verilerin korunması sayfalarını inceleyebilirsiniz.